Elektrofiltry
Elektrofiltry są wymieniane jako urządzenia najbardziej efektywne, które służą do odpylania. Atutem tych urządzeń działających w trybie standardowym jest:
- osiąganie niższych wartości niż określone w wymogach emisyjnych,
- małe zużycie energii, które dają wysoką sprawność,
- wytrzymałe konstrukcje,
- indywidualne dostosowanie,
- długi okres użytkowania,
- maksymalna ilość wprowadzonych objętościowo spalin do elektrofiltra do 13000 m3/h,
- jak również niskie nakłady na przeglądy przy korzystnych kosztach inwestycji (ograniczanie nakładów na konserwacje do jednego serwisu na rok).
Zasada działania elektrofiltrów:
Gazy procesowe obciążone pyłem wlatują poziomo do elektrofiltra. Rozprowadzony gaz zostaje równomiernie rozdzielony na całej powierzchni filtra w jednakowym natężeniu. Za pomocą elektrod iskrzących zlokalizowanych pomiędzy płytkami osadczymi wytwarzane jest pole elektryczne, które ładuje elektrycznie cząsteczki pyłu. Przechodząc przez pole elektryczne, naładowane cząsteczki transportowane są siłami polowymi do elektrod osadczych, gdzie następuje ich spiekanie z już wydzielonymi cząsteczkami i podlegają oczyszczeniu w instalacjach strzepywania mechanicznego. Tak wytrzepana warstwa pyłu opada do zasobnika filtracyjnego i jest odprowadzona przez wylot pyłu. Oczyszczony gaz opuszcza filtr przez powłokę wylotu gazu.
Wewnątrz kanalików, w których następuje przepływ gazu znajdują się ramy rozpylające z elektrodami ostrzowymi z taśmy stalowej, rozmieszczone centralnie. W zależności od rodzaju, kanaliki mogą mieć różny rozstaw, co gwarantuje dużą elastyczność zastosowania.
Dodatkowo dostępne są w ofercie systemy zasypowe do wyboru:
- wygarniacz ślimakowy z śluzą celkową,
- zbiornik na popiół,
- ślimak podający,
- zbiornik na popiół z odkurzaczem,
- przenośnik korytowy łańcuchowy,
- przenośnik łańcuchowo – rurowy,
- ślimak ukośny.
W porównaniu z separatorami filtrującymi elektrofiltry firmy Beth charakteryzują się bardzo niewielkimi kosztami za energię dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej techniki regulacyjnej WN. Urządzenia te wykazują wyjątkowe właściwości filtrujące.
Firma Beth prezentuje w swoim asortymencie elektrofiltry suche, które są wykorzystywane w procesach termicznego spalania odpadów, a także elektrofiltry mokre przeznaczone do spalania w kotłach na biomasę.