Porady techniczne
Użytkowanie kotłów C.O. – porady techniczne
Nowoczesne systemy grzewcze UNIWEX przeznaczone są do spalania biomasy, odpadów drzewnych i drewnopochodnych. Osiągają moc od 200 kW do 5 MW. Co ważne, w przypadku naszych kotłów C.O. użytkownik ma pełen wybór w zakresie doboru paliwa i wyposażenia technicznego, zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. W technologii produkcji zastosowaliśmy odpowiednie proporcje powierzchni wymiany ciepła. Utrzymywanie optymalnego procesu spalania przy podwyższonym oporze przepływu spalin daje wysoką sprawność sprzętu i pozwala ograniczyć zużycie paliwa. Nasze kotły spełniają przepisy Urzędu Dozoru Technicznego oraz wymagania dotyczące termicznego przekształcania odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rozwoju z dn. 21.01.2016 r. oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dn. 01.03.2018 r. spełniają wymagania klasy 5 i ekoDesign 2020.
Poniżej przedstawiamy kilka porad technicznych dotyczących różnych aspektów związanych z ogrzewaniem przemysłowym.
Jak ogrzewać różne pomieszczenia o przeznaczeniu przemysłowym?
Dobór rodzaju i kosztów ogrzewania zależą m.in. od charakteru działalności prowadzonej w danym obiekcie.
Hale produkcyjne
Najkorzystniejsze jest ogrzewanie punktowe podtrzymujące wyższą temperaturę przy stanowiskach pracy (ok. 18°C), a niższą poza stanowiskami.
Hale magazynowe
W tym przypadku wymagane jest ogrzewanie rotacyjne, tj. w godzinach pracy temperatura powinna oscylować wokół 15°C a po godzinach można obniżyć ją do nawet 10°C.
Szklarnie
W halach do produkcji roślin należy zastosować źródło ogrzewania dające natychmiastowe działanie. Wysoka sprawność i szybkie dostarczanie ciepła są ważne szczególnie w okresach jesiennym i wiosennym. Wówczas w ciągu dnia szklarnia nagrzewa się od promieni słonecznych, ale po zmroku błyskawicznie się wychładza. Dlatego taki obiekt wymaga źródła szybkiego ciepła.
Hale hodowlane
W wielu przypadkach hal hodowlanych wymaga się wysokich temperatur, na poziomie nawet 30°C. To ważne dla stworzenia optymalnych warunków chowu piskląt, kurcząt, prosiąt i innych młodych zwierząt. Po kilku tygodniach można zrezygnować z intensywnego dogrzewania pomieszczeń.
Dlaczego warto stosować pellet?
Pellet wytwarza się ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, tj. wiórów, zrębków, roślin energetycznych, trocin, jak również słomy. Ma postać kulek lub walców o średnicy kilku mm i długości do kilku cm. Wartość opałowa jest taka sama, jak w przypadku drewna. Paliwo to jednak wyróżnia się niską wilgotnością i wytwarzaniem minimalnych ilości popiołu. Co więcej, popiół z pelletu można wykorzystać jako nawóz. Tona pelletu to zaledwie 10-15 kg popiołu. Spalanie pelletu nie emituje dwutlenku węgla. To w pełni ekologiczne paliwo.
Jak spalać paliwo wilgotne i zanieczyszczone?
Z paliwem gorszej jakości poradzą sobie kotły grzewcze wyposażone w ruchomy ruszt schodkowy. Paliwo trafia na górną część rusztu a następnie w ruchu posuwisto-zwrotnym jest stopniowo przemieszczane w dół. Suszenie i spalanie następuje stopniowo również dzięki skierowaniu strumienia gorących spalin w kierunku przeciwnym do kierunku podawania paliwa. Wszelkie drobniejsze zanieczyszczenia w procesie przemieszczania paliwa zostają strząśnięte do dolnej części rusztu przez co nie mają wpływu na jakość spalania.